Всичко за книгите
Каталог за книги, автори и издателства
 

Китайският път между възхода и падението

Корицата на Китайският път между възхода и падението
Издателство:Изток-Запад
Брой страници:432
Година на издаване:2024
Дата на издаване:2024-11-14
ISBN:9786190115144
SKU:95700430009
Тегло:642 грама
Корици:МЕКИ
Цена:30 лв.
Анотация
Ревюта
Свързани книги
Приятели
Информационна мрежа

От древността до днешни дни китайското общество се изгражда благодарение на взаимодействието на четири основни фактора – изпити, автокрация, стабилност и технологии. Започвайки с въвеждането на системата за държавна служба чрез къдзю от династия Суей през 587 г., и преминавайки през управленските практики на Китайската комунистическа партия, китайските автокрации са създали ефективни механизми за уеднаквяване на идеи, норми и практики. Въпреки това, този процес води до значителен недостатък: потискане на творческото мислене.

Яшън Хуан демонстрира как Китай преминава от периоди на динамично развитие към стагнация след установяването на къдзю. Най-благоприятните етапи в историята на страната, като времето по време на династия Тан (618–907) и реформаторския период под ръководството на Китайската комунистическа партия, настъпват когато балансът между размера (размера на бюрократичната система) и обхвата (разнообразие от идеи) е добре поддържан.

В книгата си „Китайският път между възхода и падението“ Хуан анализира впечатляващите успехи на Китай през последните пет десетилетия, но също така открива признаци за рискове в политическите и икономически промени при управлението на Си Дзинпин. Той отбелязва, че Китайската комунистическа партия отново поставя конформизма над иновациите, връщайки се към модела къдзю — подход, който вече е довел до технологичен упадък. Хуан заключава, че това представлява важен урок от историята и би било разумно китайските лидери да го вземат предвид сериозно.

.

.