Всичко за книгите
Каталог за книги, автори и издателства
 

Зигмунд Фройд: сценично и преживелищно

Корицата на
Издателство:Критика и хуманизъм
Брой страници:298
Година на издаване:2023
Дата на издаване:2023-04-18
ISBN:9789545872495
SKU:85629410018
Размери:14x20
Тегло:370 грама
Корици:МЕКИ
Цена:28 лв.
Анотация
Ревюта
Свързани книги
Приятели
Информационна мрежа

Д-р Иерохам в пролога на своите текстове, събрали над 15 години писане и много повече опит, ни задава въпроса: защо е важно да четем Фройд? Ако решим, че е необходимо да го направим, как точно трябва да подходим към него? Четенето представлява „встъпване в отношения“, което изисква стремеж за установяване на контакт. Нека разгледаме четенето на Фройд като търсене на среща с един „герой“ – самият Фройд; нека сравним това с драма(тичен) процес или по-скоро терапията при психични състояния, предлага д-р Иерохам. Според него този драматичен процес може да бъде наречен още „сценичен и преживелищен“.

Но дали следва да почитаме Фройд? Когато истински ценим някого, ние всъщност се ангажираме със среща с него. Авторът акцентира върху термина "среща". За тази среща да бъде жива и автентична, нужно е да предизвикаме онзи човек, с когото сме се насочили към срещата – тоест той трябва да напусне своята авторитетна непроницаемост. Важно е също така сами да стимулираме собственото си въображение.

Книгата цели именно това – провокация към разбирането на Фройд чрез неговите известни произведения. Тя представя ключови случаи от практиката му (като Дора и Човекът плъх), както и уникалния случай “Случай 0” - Анна О.; допълнително включени са текстове като Тотем и табу; Петте лекции по психоанализа; творби за културата сред които най-забележителният е Неудовлетвореността в културата; основополагающи писания относно траура и меланхолията; техническите разработки на Фройд. Докато анализира тези произведения, книгата взема предвид историческия контекст на работата на Фройд. По увлекателен начин осветява обстоятелствата от неговото време, които резонират с нашия собствен психологически опит – подобно на психоаналитичната практика.

Авторът д-р Давид Иерохам e един от водещите български психотерапевти с богати знания и значимо участие в развитието на психоанализата у нас.

Тази книга представлява интерес за както напреднали читатели, така и начинаещи в различните области хуманитаристика и социални науки, а особено ще вдъхнови тези привърженици на преодоляването границите между дисциплините.

.

.