Всичко за книгите
Каталог за книги, автори и издателства
 

Пернишки тетрадки

Корицата на Пернишки тетрадки
Издателство:5 Звезди
Брой страници:192
Година на издаване:2006
Дата на издаване:2006-09-06
ISBN:9543130148
SKU:84552110019
Размери:23x16
Тегло:340 грама
Корици:МЕКИ
Цена:5 лв.
Анотация
Ревюта
Свързани книги
Приятели
Информационна мрежа

"Тези 'тетрадки' на публициста и документалист Цанко Живков представят неговите спомени от детството, юношеството и младостта в Перник. Градът, който може да се сравни по възраст с Рим и Троя, е изпълнен с легенди от осемхилядна история – от подвизите на непобедения Кракра Пернишки през Средновековието до славата на най-голямата каменовъглена мина у нас в ново време. Този колоритен град привлича работници от различни краища на страната и оказва силно влияние върху младия Живков, който още на 15 години започва да документира живота си там – книгите му са основно посветени на Перник и неговите жители.

След щастливото предвоенно време обаче идва комунистическият преврат след 9 септември 1944 г., който коренно променя живота на всички. Младият човек не разбира сложните противоречия между идеалите за братство, равенство и свобода и жестокостите без съд или присъда, разделението между "наши" и "врагове", както и потискането на критиката. Подозрителен към него като "фашистки елемент", той избира поведение вдъхновено от морала на простосмъртните хора; затова в своите статии, очерци и документални книги се стреми да бъде искрен и полезен. В моменти на политическа либерализация получава шанс да редактира вестници за рудниците и заводи, както също така води литературния кръжок; но при изблици на 'революционна бдителност' го уволняват навсякъде изразяващи мнения срещу него като 'гнил интелигент' или 'враг на народа'.

Авторът търси опора в родовата памет - спомените си за скаутската организация, летните лагери където ги учат как да правят добри дела και να бъдат патриоти; открива я сред съучениците си във пернишкия литературен кръжок с творци като Константин Павлов, Румен Скорчев, Борис Христов Димитър Инкьов.

Спомените му служат като призив за запазване паметта през годините. Защото паметта е една от ключовете основи върху които стъпва културата според Дмитрий Лихачов. И много поколения участват в това изграждане – тя представлява преодоляване както времето така смъртта..."

.

.