Всичко за книгите
Каталог за книги, автори и издателства
 

Краят на една епоха или Мутренската култура и залезът на Запада

Корицата на Краят на една епоха или Мутренската култура и залезът на Запада
Издателство:Ерго
Брой страници:176
Година на издаване:2017
Дата на издаване:2017-10-17
ISBN:9786197392098
SKU:35321030015
Размери:13x20
Тегло:247 грама
Корици:МЕКИ
Цена:13 лв.
Анотация
Ревюта
Свързани книги
Приятели
Информационна мрежа

Владимир Левчев, роден през 1957 г. в София, е автор на 15 стихосбирки, публикувани в България, както и на 4 в САЩ и една в Италия. Той е написал множество статии и есета, а също така три романа. Неговите произведения са преведени на много езици. Освен това самият той извършва преводи на американска и англоезична поезия и драма на български език. Завършил е история на изкуствата в Художествената академия в София. Преди 10 ноември 1989 г. той ръководи независимото списание за литература и публицистика „Глас“ – вид самиздат. Бил е част от организации като „Екогласност“ и Клуба за гласност и демокрация, а по-късно работи като ръководител отдел "Култура" във вестник „Демокрация“, заместник главен редактор на „Литературен вестник“ и главен координатор на „Свободно поетично общество“.

През 1994 г., благодарение на Фулбрайтова стипендия, заминава за САЩ, където завършва творческо писане във Вашингтон и преподава в различни университети там. От есента на 2007 година преподава литература и творческо писане в Американския университет в Благоевград.

Сборникът с есета на Владимир Левчев представлява удачна идея да се обединят текстове написани при различни обстоятелства; такъв подход разкрива цялостната визия, последователността от идеи присъстващи вътре тях. Заглавието му "Краят на една епоха" ще помогне не само да осмислим мястото си върху световната карта, но също така да заглушим страховете си і повишим надеждите си относно нашата идентичност като европейска страна.

Митко Новков

Този сборник може да се разглежда като личен дневник за настоящето ни – общо взето споделен опит между нас всички – който ще продължи да бъде четен занапред. Въпреки че текстовете идват от субективния поглед على един талантлив поет و публицист те служат като пряк отчет за политическите процеси у нас или около нас , както و свидетелство към важните художествени явления които не трябва да бъдат забравяни . На фона нa литературните качества текста , значимо e призивът му към повече почтеност във всичките сфери , каквито чувства предизвикват безспорна мощ злото срещу често наблюдаваната безпомощност доброто . Доброто което понякога има нужда от наша защита чрез волята ни , позитивизма ни та даже энергията която можем να вложим .

Румен Леонидов

.

.