Всичко за книгите
Каталог за книги, автори и издателства
 

Религията в социологическа перспектива

Корицата на Религията в социологическа перспектива
Издателство:Праксис
Брой страници:192
Година на издаване:2003
Дата на издаване:2003-09-03
ISBN:9549071367
SKU:1598770006
Тегло:211 грама
Корици:МЕКИ
Цена:7 лв.
Анотация
Ревюта
Свързани книги
Приятели
Информационна мрежа

В тази книга, вдъхновена от лекции, проведени в Япония, Брайън Уилсън представя основните аспекти на религията от социологическа гледна точка.

Темите обхващат различни области – от изследването на сектантството, където той е признат за един от водещите експерти в света, до нюансите на взаимодействието между религия и култура в съвременния Запад и Изток. Въпреки че текстовете следват сравнителен подход, те не представляват просто стандартно упражнение по сравнително религиознание. Авторът предлага нова перспектива върху дисциплината чрез социологически анализи, които разширяват възможностите за изучаване на теми като монотеизъм, религиозен ексклузивизъм и моралните измерения на вярванията. Като разглежда утвърдени въпроси относно социалната роля на религията, Уилсън открива недостатъците в традиционното социологическо (и географско) знание и предлага иновации за разбиране функциите на религията в модерни технически напреднали и бюрократично управлявани общества. В този контекст авторът проучва значението на нововъзникналите религиозни движения както в Източния свят, така и сред растящото членство западни общности; това добавя нови и потенциално спорни перспективи към неговата работа. Последният текст е посветен секуларизацията и анализира ключови тенденции във формированието на съвременната религия в свят с все по-голямо технологично влияние.

Брайън Уилсън е дългогодишен преподавател по социология в Оксфордския университет.

Книгата е част от програмата на Централноевропейския университет за подкрепа при превода и публикуването на академични произведения в хуманитаристиката, финансирана от Центъра за развитие на книгоиздаването към Институт "Отворено общество" - Будапеща и Център за изкуства "Сорос" - София.

.

.