Всичко за книгите
Каталог за книги, автори и издателства
 

Банкноти и мечти между кориците

Корицата на Банкноти и мечти между кориците
Издателство:Сиела
Брой страници:418
Година на издаване:2011
Дата на издаване:2011-01-14
ISBN:9789542808619
SKU:14889370009
Размери:21x14
Тегло:510 грама
Корици:МЕКИ
Цена:15 лв.
Анотация
Ревюта
Свързани книги
Приятели
Информационна мрежа

Масова книга и масово книгоиздаване

Кога и как от сакрална и елитарна вещ книгата се превръща в масмедия? Как става комерсиален, развлекателен и приятно-полезен продукт, запълващ свободното време, служещ за разтуха, за бягство от реалността, помагащ в решаването на екзистенциални, психически и интимни проблеми? Кои четива привличат грамотното човечество без оглед на възраст, класа, пол, занятие? Какви са маркетинговите, рекламните и жанрово-тематичните характеристики на масовата книга? Какво е роман-подлистник, розов роман, чиклит, криминале, черен роман, трилър, комикс? Има ли разлика между еротиката и порнографията и как да я разпознаваме?

Тези въпроси, както и редица други, разглежда книгата на Алберт Бенбасат "Банкноти и мечти между кориците" – първото у нас изследване на теорията и историята на масовата книга и масовото книгоиздаване. Плод на дългогодишни проучвания, трудът прави подробен и задълбочен прочит на световните и българските литературни и издателски практики в областта на популярната и комерсиалната книжнина, откроява тенденциите и трансформациите в нейното съвременно глобално битие. Пренебрегван в продължение на дълги години, родният опит в създаването и издаването на масови книги е проследен във всичките му превратности от Възраждането до на наши дни. Детайлно разнищени са цензорската институция и тоталитарните "заместители" на масовостта, а т.нар. преход след 1989 г. е обгледан с очите на очевидец и участник.

Комплексният академичен анализ на А. Бенбасат никак не е чужд на интригуващия разказ за съдбите и приключенията на чужди и български автори, произведения, издатели и книги от по-далечното и по-близкото минало до самото ни настояще. А накрая предпазливо надниква и в бъдещето.

.

.