Всичко за книгите
Каталог за книги, автори и издателства
 

Бизнес комбинации и консолидация на финансови отчети

Корицата на Бизнес комбинации и консолидация на финансови отчети
Издателство:Тракия-М
Брой страници:324
Година на издаване:2003
Дата на издаване:2003-09-03
ISBN:9548401290
SKU:9672100017
Тегло:480
Корици:МЕКИ
Цена:18
Анотация
Ревюта
Свързани книги
Приятели
Информационна мрежа

Настоящият труд "Бизнес комбинации и консолидация на финансови отчети" е продължение на разработваните теми на корпоративното счетоводно изследване, което предприехме още през средата на 90-те години на миналия век, преди да се публикуват у нас и последващо перманентно преработват международните счетоводни стандарти, касаещи дисциплината. В самото начало целта ни беше наред с фактологията по дисциплината да изтъкваме теоретико-икономическите основи на разглежданата материя, както това се прави в световната счетоводна литература.

С настоящия труд продължаваме подхода да не се преразказват международните счетоводни .стандарти, което е конюнктурен приоритет на голямата част от съвременните публикации. Понастоящем редица представители на счетоводната гилдия публикуваха коментарии в периодичния печат или в книги на основните въпроси на корпоративния счетоводен анализ, а именно отчитането на бизнес комбинациите и на консолидацията на финансовите отчети. Не са за учудване обаче липсата на задълбочено теоретично разработване на разглежданите въпроси, простото сбито преразказване на стандартите, непознаването на трудовете на известни световни теоретици на дисциплината и формалните илюстративни примери. Отрицателният ефект е, че по този начин се опростява важно счетоводно знание за съвременните корпоративни структури, а финансово-счетоводните ни кадри се третират като обикновени регистратори на данни. Съответната липса се оправдава с приложната насоченост на представяните коментарии на МСС, но истината е, че в условията на комерсиализацията на науката коментиращите избягват продължителните и сложни усилия да проучват световните трудове по дисциплината. Така обаче се игнорира класическият девиз на българската счетоводна наука:
няма нищо по-прагматично от една добре разработена теория.
Паралелно с акцентирането върху теоретико-икономическите и финансови основания на счетоводното изследване и отразяване на основните въпроси за бизнес комбинациите и консолидацията на финансовите отчети се използват и по-стари национални нормативни актове, с ясното съзнание, че от 1 януари 2005 г. международни счетоводни стандарти трябва да се прилагат от българските фирми. Целта е съблюдаване на традиционния за българската наука историко-логически подход на изследването и постигането на по-голяма яснота на различните счетоводни категории и отчетни процеси.
Авторът

.

.