Всичко за книгите
Каталог за книги, автори и издателства
 

История на Източна Европа от Втората световна война до наши дни

Корицата на История на Източна Европа от Втората световна война до наши дни
Издателство:Лира Принт
Брой страници:412
Година на издаване:2007
Дата на издаване:2007-05-02
ISBN:9548610605
SKU:59746980003
Размери:21x14
Тегло:385 грама
Корици:МЕКИ
Цена:13 лв.
Анотация
Ревюта
Свързани книги
Приятели
Информационна мрежа

"История на Източна Европа ­ 1939-2006

В първата си по рода си работа, френският историк Жан-Франсоа Суле предлага цялостен преглед на "другата половина на Европа", основавайки се на обективни изследвания. Десетилетия наред сталинистката геополитика е възпрепятствала и разделяла историята на страните в региона: балтийските държави са били интегрирани в СССР, много от източноевропейските страни стават "народни демокрации", а някои комунистически режими са извън съветското влияние.

Чрез сравнителния метод авторът успява да осветли ключовите тенденции в съвременната история на Източна Европа като цяло. Тези държави формираха граница между Изтока и Запада и бяха предмет на остри конфликти сред различни велики сили. След като понесоха зверствата на фашистките режим, повечето от тях след Втората световна война попадат под влиянието на съветския блок. Неочаквано за мнозина, те успяват да избягат от тоталитарните ограничения.

Историческото развитие с разрушаването на Берлинската стена през 1989 г., което стартира процеса по "декомунизиране" на "народните републики", последвано от разпадането на СССР през 1991 г., доведе до революционни промени във взаимоотношенията между източната и западната част на Европа.

Наскоро приключилата история в Източна Европа може да бъде сравнявана с невероятно приключение – пътешествие от тоталитаризъм към демокрация, а за много от тези страни - преминаване от съветския блок към Европейския съюз.

Жан-Франсоа Суле преподава модерна история в университета в Тулуза и Института за политически науки. Той е експерт по сравнителната история при комунистическите държави и развитието на гражданското общество."

.

.