Всичко за книгите
Каталог за книги, автори и издателства
 
Корицата на Фердидурке
Издателство:Нике
Брой страници:346
Година на издаване:2024
Дата на издаване:2024-09-17
ISBN:9786197626353
SKU:35799740001
Размери:14x22
Тегло:544 грама
Корици:ТВЪРДИ
Цена:23 лв.
Анотация
Ревюта
Свързани книги
Приятели
Информационна мрежа

Една сутрин трийсетгодишният Юзек се събужда от натрапчивите си размишления, когато изведнъж в стаята му влиза неговият учител по литература. Без никакви обяснения, той попада в един объркан и странен свят на училището, заобиколен от млади ученици и некомпетентни преподаватели, които изглеждат инфантилни и затворени в безизходицата на вечната детска възраст.

Романът "Фердидурке" е творба на Витолд Гомбрович (1904–1969), един от най-значимите и авангардни автори в световната литература. С уникален стил, този шедьовър бързо се утвърдява като едно от най-забележителните произведения на писателя. Публикуван първоначално в Полша през края на 1937 година, романът веднага привлича внимание с литературния си успех, но бива осъден като скандален и подривен от комунистическия режим. Всички творби на Гомбрович са забранени в Полша за дълги години, докато той е спряган за Нобеловата награда. "Фердидурке" остава сред най-влиятелните произведения на европейската литература през XX век; Милан Кундера го нарича „един от великите романисти на нашия век“.

В книгата Гомбрович отправя молба към читателите да не коментират новото му произведение: „...вероятно никой няма да го забележи особено много, но някои познати може би ще искат да ми кажат стандартните комплименти след публикуването му. Моля ви обаче – премълчете! Не казвайте нищо; защото всяка похвала звучи фалшиво при сегашното обществено положение на така наречения 'човек на изкуството'. Колкото повече искреност вложите във вашето 'много ми хареса', толкова по-срамно ще бъде това както за вас самите, така и за него." Той предлага вместо думи просто жестове: ако харесват книгата - да пипнат дясното ухо; ако не им е харесала - лявото; а носът символизира неопределеността между двата полюса. По този начин авторът желае да избегне неудобствата при общуването.
Поздрави до всички.“
Витолд Гомбрович

.

.