Всичко за книгите
Каталог за книги, автори и издателства
 

История на сексуалността Т.3: Грижата за себе си

Корицата на
Издателство:Критика и хуманизъм
Брой страници:328
Година на издаване:2024
Дата на издаване:2024-12-11
ISBN:9789545872334
SKU:05715560009
Размери:14x20
Тегло:384 грама
Корици:МЕКИ
Цена:33 лв.
Анотация
Ревюта
Свързани книги
Приятели
Информационна мрежа

С публикуването на „Волята за знание“ и по-късно на „Употребата на удоволствията“, българският език получи нов живот в легендарната поредица на Фуко, наречена „История на сексуалността“, която вече е налична в преработен вариант. С добавянето на тома „Признанията на плътта“ преди година, известната до този момент три части бе разширена с дългоочаквания четвърти том, открит след смъртта му.

Независимо от логическата последователност, но напълно съобразено с хронологията при написването им, сега излиза и третият том: „Грижата за себе си“. В него самият Фуко споделя:

„Първоначалният замисъл зад тази серия изследвания… беше да се проучи как в модерните западни общества се е оформило нещо като ‘опит’ за ‘сексуалността’, понятие, което обаче започва да се употребява едва през началото на XIX век. Разглеждането на сексуалността като исторически конструиран опит предполага генеалогия на желаещия субект и връщане към корените както на християнската традиция, така и към древногръцката философия. Когато направим това завръщане…, ние поставяме един прост въпрос: защо сексуалното поведение и свързаните дейности са предмет на морална загриженост?… Това проблематизиране относно съществуването в контекста гръко-латинската култура е свързано със специфични практики, които можем да наречем ‘изкуства за съществуване’ или ‘техники за самоусъвършенстване’… “Грижата за себе си” разглежда тези теми в светлината на гръцките и латинските текстове от първите два века от нашата ера и трансформацията им във формачен подход към живота под влиянието именно върху грижата за себе си.“

Томът "Грижата за себе си" представлява интересно четиво не само за философи, теоретици или историци по културата, социолози и психолози, а също така привлича вниманието всякакви любознателни читатели интересуващи се от историческите процеси около изграждането na субекта чрез грижа za sebe si.

.

.